•                                                                                                                                              Hemen bizi arayın: +90(212) 249 88 93
            

Constantinople and its Environs (Elle Renklendirilmiş 97 adet Gravür)


Yazar:Thomas Allom - Robert Walsh
Yayıncı:Denizler Kitabevi - Kaptan Yayıncılık
Kategori:Denizcilik Kitapları
Barkod:9789944264440
Ebat:30 X 40 cm
Sayfa Sayısı:219 s.
Baskı:İstanbul - 2012
Durumu:Ürün Satışta. Temin Süresi: 1 Gün

360.00306.00 TL


Thomas Allom’un, 1838 yılında Londra’da yayınlanan eşsiz eserinin tekrar basımı 30x40 cm boyunda Denizler Kitabevi tarafından gerçekleştirildi.

Birbirinden kıymetli, elle renklendirilmiş 97 adet Türkiye gravürünün yer aldığı kitabın metinlerini, uzun yıllar İstanbul’da yaşamış olan Robert Walsh yazdı.

İstanbul’un çeşitli görünümlerinin bulunduğu eserde Bursa, Manisa, İzmir, Efes, Bergama ve Pamukkale gibi tarihin önemli antik kentlerinin gravürleri de yer alıyor.

Kitabın sayfalarını çevirirken binalar, manzaralar, insanlar arasında kaybolacak; kahvehane, mezarlık, harem, hamam, kilise, cami gravürleri ile dönemin sosyal ve kültürel hayatından kesitler izleyeceksiniz.

Dekoratif ciltte, özel kağıda basılmış olan eser hiçbir orjinal nüshada dahi görülemeyecek güzellikteki renkli gravürleriyle ön plana çıkıyor. Gravürlerde görülen yerler, insanlar hakkında bilgiler, açıklamalar, yorumları içeren metin ise İstanbul hakkında araştırma yapan akademisyenlere, roman ve hikayecilere yaklaşık 170 senedir kaynak oluşturuyor. Thomas Allom'un resimlediği manzaralar kazıma tekniği ile çelik üzerine hak edilerek üretilmiş ve bu eser 1838 senesinde basılmıştır. Tahmin edileceği gibi bugüne kıyasla çok fazla emek ve zaman harcanarak üretilen bu tür görsel eserler fotoğrafın* yeni yeni icat edildiği yıllarda olduğu için görsel en önemli kaynaktı. Yabacıların bu kadar zahmetle ürettikleri bu eser Osmanlı Devleti'nin çökme döneminde de halen ne kadar önemli ve güçlü olduğunun bir göstergesidir.

* İstanbul'un ilk fotoğrafları 1851 de Kırım Harbi sebebiyle İstanbul'a gelmiş olan James Robertson tarafından çekilebilmiştir.

Geri Dön

 Tüm Kredi Kartları Geçerlidir. Sitemizde Kart Bilgileri Tutulmamaktadır.