1000 Güzel Kitap 7 Gravür, Harita, Fotoğraf, Efemera

1000 Güzel Kitap 7 Gravür, Harita, Fotoğraf, Efemera

Yani her şey çok düzgün gidiyormuş gibi bir de bu Hollanda Krizi başladı. Ne alaka değil mi? Kitabeviniz Hollanda Konsolosluğu’nun yanında ise ve polis barikatları dükkân girişinizi bile kapatmışsa alakalı olur tabii… Bu aralar en pişkin halimizle gülerek “dünyanın en güvenli kitabevi” esprileri ayyuka çıkmış durumda. Sızlandığımızdan değil, geçmiş güzel günlerin hatırına kısa bir süre olabilir. Ancak bu belirsizlik en fenası.


Velhasıl bu arada yeni bir müzayede hazırlayabildik. Avrupa’da yaşayan bir dostumuz kütüphanesini bize açtı. En nadide eserlerinden bir miktarını bize güvenip teslim etti. Birçoğu daha önce herhangi bir yerde okuyucuya sunulmamış, varlığından yeni haberdar oluyoruz. Müzayedede Osmanlı Tıp literatürüne ait birçok efemera, fotoğraf mevcut. Refik Saydam külliyatı bunların çoğuna kaynak oldu. Bilhassa Atatürk’ün ve 1. Dünya Savaşı, Milli Mücadele komutanlarının imzalı fotoğrafları epey nadir… Söz imzadan açılmışken bu katalogumuzda Türk Edebiyatının ünlü şair ve yazarlarından yüzün üzerinde imzalı, ithaflı kitaplar mevcut. Kimler yok ki! Orhan Veli, Oğuz Atay, Sabahattin Âlî, Necip Fazıl, Sait Faik, Tezer Özlü, Turgut Uyar, Peyami Safa, Yılmaz Güney, Yaşar Kemal…


Eserleri ay sonuna kadar polis bariyerlerini aşıp Kitabevimizin ikinci katında görebilirsiniz. Müzayede 1 Nisan günü Barbaros Point Otel’de 14.00 civarında başlayıp 17.00’de bitecek. Tüm kitapsever ve koleksiyonerleri, meraklıları bekliyoruz.
Saygı ve sevgilerle
Turgay Erol
0212 2498893

Bu gönderiyi paylaş